Pierre Loti kimdir
Pierre Loti kimdir

Pierre Loti kimdir? Pierre Loti Tepesi Hikayesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Pierre Loti”, gerçek adı Louis Marie Julien Viaud olan ünlü bir Fransız romancıdır. “Pierre Loti” adının, öğrencilik yıllarında veya 1867 yılında yaptığı Okyanusya seferi sırasında Tahitili yerliler tarafından verildiği söylenmektedir. “Loti” ismi, egzotik iklimlerde yetişen egzotik bir çiçeğe atıfta bulunmaktadır.

1850 yılında Fransa’nın Rochefort kentinde Protestan bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. 17 yaşında Fransız Deniz Kuvvetleri’ne katıldı ve denizcilik eğitimini tamamladıktan sonra 1881 yılında yüzbaşı rütbesine terfi etti. Daha sonra albaylık rütbesine kadar yükseldi ve Orta Doğu ile Uzak Doğu’da bulundu. Yabancı kültürleri tanımak için pek çok yer gezdi ve deneyimlerini ve gözlemlerini romanlarına yansıttı.

1879 yılında Osmanlı Türkiye’sinden kesitler sunan ilk romanı “Aziyadé” yayımlandı ve edebiyat çevrelerinde tanınmaya başladı. Sonraki yıllarda her yıl bir kitap yayımladı ve eserleri geniş kitleler tarafından ilgiyle okundu. 1891 yılında Fransız Akademisi’ne seçilen yazar, 1910 yılında Légion d’Honneur nişanını aldı.

Pierre Loti, izlenimci bir yazardı ve eserlerinde yalın bir dil kullanıyordu. Eserlerinde umutsuzluğun yanı sıra aşk ve ölüm duygusu da önemli bir yer tutuyordu. İnsanlığa karşı duyduğu şefkat ve acıma duygularını da yapıtlarında başarıyla yansıttı.

Pierre Loti’nin edebiyat dünyasındaki yeri ve eserlerinin geniş kitleler tarafından benimsenmesi, onu önemli bir Fransız yazarı haline getirmiştir.

“Pierre Loti”, İstanbul’a birçok kez gelmiş olan ünlü bir Fransız yazardır. İstanbul’a ilk ziyaretini 1876 yılında, bir Fransız gemisiyle görevli subay olarak yapmıştır. Bu büyülü şehirde Osmanlı yaşam biçiminden etkilenmiş ve pek çok eserinde bu etkiyi yansıtmıştır. Aziyadé adlı romanındaki kadına adını veren kişiyle İstanbul’da tanışmıştır ve İstanbul’a olan hayranlığını her zaman dile getirmiştir.

1913 yılında yazdığı “La Turquie Agonisante” (Can Çekişen Türkiye) kitabıyla Batı politikalarını eleştiren Loti, aynı yıl Türkiye’ye devlet konuğu olarak gelmiş ve Sultan Reşat tarafından büyük bir törenle karşılanarak sarayda ağırlanmıştır. Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve sonrasındaki Anadolu işgalinde, Avrupa’ya karşı hep Türkleri savunmuş ve Millî Mücadele döneminde Anadolu’daki direnişe destek vermiştir.

Türk halkının gönlünde taht kuran Pierre Loti, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından şükranlarını sunulan bir mektupla onurlandırılmıştır. İstanbul’da pek çok anıya sahip olan Loti’ye, Divanyolu’nda bir cadde ve Eyüpsultan‘da bir kahvehane adı verilmiştir. Ayrıca, Eyüpsultan’da ki tepeye “Pierre Loti Tepesi” adı verilmiş ve bu tepeye ulaşmak için inşa edilen teleferik hattı da onun adını taşımaktadır. 1942 yılında İstanbul-Beyoğlu’nda kurulan Fransız Lisesi de gururla “Pierre Loti Fransız Lisesi” olarak adlandırılmıştır.

Pierre Loti’nin İstanbul’a olan sevgisi ve Türk halkına olan desteği, onun adının bu güzel şehirde ve ülkede yaşatılmasını sağlamıştır.

Pierre Loti’ye Ait Eserler

 1. Aziyadé (1879) – Aziyade
 2. Le Roman d’un spahi (1881) – Bir Sipahinin Romanı
 3. Pêcheur d’Islande (1886) – İzlanda Balıkçısı
 4. Madame Chrysanthème (1887) – Madam Krizantem
 5. Le Roman d’un enfant (1890) – Bir Çocuğun Romanı
 6. Le Livre de la pitié et de la mort (1891) – Acıma ve Ölümün Kitabı
 7. Ramuntcho (1897)
 8. Reflets de la Sombre Route (1899) – Karanlık Yol Üzerindeki Yansımalar
 9. Les Désenchantées (1906) – Mutsuz Kadınlar
 10. La Turquie agonisante (1913) – Can Çekişen Türkiye
 11. Prime Jeunesse (1919) – İlk Gençlik
 12. Un Jeune Officier pauvre (1923) – Zavallı Genç Bir Subay

Pierre Loti Tepesi Hakkında Bilgiler

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde, Haliç manzarasına sahip olan bir tepe bulunmaktadır; adı ise “Pierre Loti Tepesi.” Bu tepenin ismi, 1876 yılında İstanbul’a gelerek buraya yerleşen ve sık sık tepedeki bir kıraathaneye uğrayan Fransız roman yazarı ve doğu bilimci Julien Viaud’dan gelmektedir.

Zaman zaman Eyüpsultan Tepesi olarak anılmak istenen bu tepe, böyle bir değişiklik önerisi belediye meclisine sunulduğunda pek çok çevreden büyük itirazlarla karşılaşmış ve sonuçta belediye meclisi tarafından reddedilmiştir. Günümüzde hala “Pierre Loti Tepesi” olarak anılmaktadır ve bu ismiyle ününe ün katmaktadır.

Pierre Loti Tepesine nasıl gidilir?

Tepedeki çay bahçesiyle birlikte, bu güzel manzaralı nokta İstanbul’a gelen turistlerin de sıklıkla ziyaret ettiği popüler bir mekandır. Ayrıca, ziyaretçiler T2 (Eyüp – Piyer Loti) Teleferik Hattı ile kolayca tepelere ulaşabilmektedir.

Pierre Loti Tepesi, kendine özgü tarihi ile İstanbul’un önemli simgelerinden biri olmaya devam etmektedir, ve her yıl binlerce insanı kendine çekmektedir.

Pierre Loti kimdir? Pierre Loti Tepesi Hikayesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eyüpsultan Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!