Pirinççi Deresi
Pirinççi Deresi

Pirinççi deresinde kötü koku şikayeti: Taş ocakları ve Fabrikalar dereyi kirletiyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eyüpsultan‘da bulunan Pirinççi Deresi’nde beklenmedik bir şekilde renk değişikliği meydana geldi. Ayrıca, kötü kokuların da yayılmaya başlaması dereyi kirleten unsurlar arasında. İddiaya göre, Arnavutköy’de bulunan taş ocakları ve fabrikaların atıkları bu kirliliğe neden oluyor. Pirinççi Köyü sakinleri, kötü koku sorununun derhal çözülmesini istiyor.

İsmail Bayraktar

PİRİNÇÇİ DERESİ ISLAH EDİLMELİ

Pirinççi Köyü sakinlerinden İsmail Bayraktar, Arnavutköy’ün tüm kirli sularının Pirinççi Deresi’ne aktığını ifade etti. Bu durumun önlem alınması gerektiğini belirtti ve Pirinççi Köyü olarak büyük sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi. İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) ve havza koruma gibi önlemlerle ilgili olarak ciddi zorluklarla karşılaştıklarını ifade etti. Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı. İsmail Bayraktar ayrıca, sadece Pirinççi Köyü bölgesinin değil, bu dere üzerinde bulunan diğer bölgelerin de, Boğazköy, Bolluca, Arnavutköy gibi yerleşim yerlerinin incelenmesi gerektiğini belirtti. Kaynağın nereden geldiğinin ve nasıl kirlendiğinin tespit edilmesi gerektiğini söyledi. Şu an hiçbir çalışma yapılmadığını ifade ederek, kendilerinin kirlettiği gibi gösterildiklerini, ancak asıl kaynağın belirlenmesi gerektiğini belirtti. Fabrikalar ve taş ocakları gibi unsurların olduğunu, bu yerlerin büyük yerleşim yerlerine yakın olduğunu ve tüm atıkların bu dereye aktığını söyledi. Yağmur yağdığında ise bütün bu kirliliğin dereyle birlikte köye ulaştığını ifade etti. İsmail Bayraktar, sadece bu durumla sınırlı kalmadıklarını, köylerinde içinden akan bir dere olduğunu ve buranın düzenlenmesini istediklerini belirtti. Lağım sularının aktığını ve fosseptik çukurlarının olmadığını dile getirdi. Bu sorunla ilgilenen hiç kimsenin olmadığını belirtti.

Sinan Dırama

SİMSİYAH DERE AKIYOR

Derenin yakınında yaşayan Sinan Dırama ise, durumu farklı bir açıdan değerlendirdi. Kanal içindeki kirlerin aslında dereye orada değil, yukarıdan toplandığını belirtti. Bayırların ve dağların kirliliğinin toplandığını ifade etti. Terkos Barajı’nın eskiden hiç sorun olmadan aktığını ancak kesildikten sonra problemlerin başladığını söyledi. Taş ocaklarıyla ilgili bahsedilen iddiaların doğru olduğunu ve yukarıdaki köylerin atıklarının bu dereye toplandığını ifade etti. Bu atıkların toplandıktan sonra İSKİ ile ilgili sorunların ortaya çıktığını belirtti. Sinan Dırama, sinekler ve pislikler yüzünden orada oturamadığını ifade etti ve sürekli sinek ilacıyla dolaştığını belirtti. Yukarıdan aşağıya kadar olan tüm köylerde ıslah çalışmalarının yapılması gerektiğini belirtti.

Pirinççi Deresi
Pirinççi deresinde kötü koku şikayeti: Taş ocakları ve Fabrikalar dereyi kirletiyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eyüpsultan Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!