Ebû Eyyûb el-Ensârî
Ebû Eyyûb el-Ensârî

Ebu Eyyûb el-Ensarî’nin gerçek adı nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Ebu Eyyub El-Ensari ( Halid bin Zeyd bin Kuleyb), Hz. Muhammed’in (SAV) Hicret sonrasında Medine’deki evinde konuk eden ve Türkiye’de “Eyüp Sultan” olarak bilinen saygın bir kişilik olarak hafızalarda yer ediniyor.

Doğum adı Halid bin Zeyd bin Kuleyb olan Ebu Eyyub El-Ensari (Arapça: أبو أيوب الأنصاري; ö. 672 veya 674), Peygamber Efendimiz’in misafiri olma şerefine nail olmuş ve onu Medine’de en yakın evde ağırlamıştı. Devesinin çökeceği yere en yakın evde misafir olma tercihi, Hz. Peygamber’in incitmek istemediği Medineli Müslümanları etkilemiş ve onun evlerinde ağırlanma isteğini artırmıştı.

Ebu Eyyub El-Ensari, Hz. Muhammed’in misafiri olduktan sonra “Mihmandâr-ı Nebî” (Peygamber’in Misafiri) unvanıyla anılmaya başlandı. Ve zamanla Türk halkı arasında büyük bir sevgi ve saygıyla anıldı, Türk halkı tarafından “Eyüp Sultan” olarak adlandırıldı.

Ebu Eyyûb el-Ensarî’nin gerçek adı nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eyüpsultan Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!